حجت الاسلام والمسلمین نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در بازدید ازبخش‌های اورژانس، داروخانه، رادیولژی، سونوگرافی، آزمایشگاه، دندانپزشکی، بستری، مراقبت‌های ویژه ومطب‌های تخصصصی، از نزدیک با کادر درمانی بیمارستان مکه گفتگو کرد و بیشترین علل مراجعه زائران را جویا شد که دست اندرکاران هر بخش با بیان توضیحات، لزوم اطلاع رسانی بیشتر برای آمادگی زائران جهت ایام تشریق را یادآور شده و تاکید کردند که این مجموعه تلاش دارد که آرامش خاطر زائران برای این ایام هرچه بیشتر فراهم شود.

در این بازدید خانم‌ها دکتر منصوره اکبری فر متخصص قلب و فاطمه سرو متخصص داخلی با اشاره به اینکه درهر ساعت بین ۵ تا ۶ نفر مراجعه کننده داشته اند مشکلات قلبی و تنفسی و عفونت‌های شایع را از دلایل عمده مراجعات عنوان کردند.

سرپرست حجاج ایرانی در بخش بستری مردان و زنان و مراقبت‌های ویژه ضمن احوالپرسی با زائران بستری در این بخش ها، از وضعیت جسمی و بیماری شان جویا شد.

دکتر علیرضا خادم المله با ارائه آماری از تعداد بیماران بستری درهر بخش، لزوم اطلاع رسانی در خصوص تغذیه و میزان استفاده از مواد نوشیدنی را یادآور شد و گفت: استفاده از نوشابه‌ها موجب بالارفتن قند زائران می‌شود و در افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند کاملا مشهود و سلامتی آنان را تحت تاثیر قرار داده است.

افزایش آگاهی و اطلاعات:   موافقت شورای نگهبان با کاهش مدت خدمت سربازی

دکتر امیر بیساوی متخصص ارتوپدی و مسئولان بخش‌های رادیولوژی و سونوگرافی نیز علت اکثر مراجعات را ضرب دیدگی و شکستگی ذکر کردند و در بازدید از داروخانه بیمارستان مکه هم دکترمرعشی اظهار داشت: دارو‌های مورد نیاز بیماران به مقدار کافی تامین شده است و در اختیارشان قرار می‌گیرد.

در جریان این بازدید، چند نفر از بیماران و همراهانشان در گفتگو با نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ضمن تقدیر از تلاش‌های صورت گرفته برای ارائه خدمات درمانی و بهداشتی درخواست‌های خود را مطرح کردند که حجت الاسلام والمسلمین نواب ابراز امیدواری کرد که با مراقبت بیشتر در روز‌های آینده و توجه به توصیه‌های خدمتگزاران در حوزه پزشکی، بیماران بستری هم برای رفتن به عرفات و منا آماده شوند و بتوانند اعمال و مناسک خود را انجام دهند.

افزایش آگاهی و اطلاعات:   لزوم پیش‌بینی بستر‌های قانونی برای پیش نیاز ارائه گواهی معاینه فنی-مجله بپز نپز

در پایان این بازدید، سرپرست زائران ایرانی در نشست با رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت، رئیس بیمارستان مکه و دست اندرکاران اجرای طرح کادر درمان داوطلب توصیه‌هایی در خصوص ساماندهی داوطلبان برای کمک به کادر پزشکی ارائه کرد.

وی گفت: از گذشته زمان ائمه در کاروان‌ها کمک می‌کردند و حضور پزشکان جهادی و داوطلب در راستای احیای همان سنت است و با ساماندهی می‌توان از کمک‌های آنان و سایر خادمین برای ارائه خدمات بهتر و بیشتر به ضیوف الرحمان استفاده کرد.

در این نشست خانم دکتر خورشید وسکویی با ارائه گزارشی از فعالیت‌های مرکز پزشکی حج و زیارت در این حوزه عنوان کرد که بیش از ۴۵۰ نفر از کادر درمان و پزشک در کاروان‌های اعزامی به حج امسال شناسایی شدند که آمادگی خود را برای کمک به مجموعه مرکز پزشکی اعلام کردند.

وی همچنین از اقدامات صورت گرفته برای تدوین ساختار، اصلاح فرایند‌ها و آسیب شناسی حوزه‌های مختلف گزارش داد و گفت: با پایش‌های صورت گرفته در قبل از سفر، مراقبت از زائرانی که پرونده شان در کمیسیون‌های پزشکی با دقت بیشتری بررسی شده است با جدیت مورد توجه قرار دارد.

افزایش آگاهی و اطلاعات:   مردم از قانونشکنی‌ها فیلم بگیرند-مجله بپز نپز

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت هم ضمن تقدیر از اقدامات و برنامه ریزی‌های صورت گرفته، کاهش آمار‌ها در بخش‌های مختلف نسبت به مدت مشابه در سال گذشته را نتیجه موثر بودن آموزش‌ها و توصیه‌های پزشکی و دقت بیشتر در اجرای دستورالعمل‌ها دانست و گفت: در صورتی که تجهیزاتی مورد نیاز است و برای درمان بیماران ضرورت دارد با ارائه راهکار و هماهنگی با سازمان حج و زیارت تهیه شود.Source link

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *