به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری بپزنپز، پس از تأیید صلاحیت خریداران استقلال و پرسپولیس از سوی سازمان خصوصی‌سازی، مزایده رسمی برای واگذاری 85 درصد از سهام این دو باشگاه از صبح امروز (دوشنبه ـ 3 اردیبهشت‌ماه) در فرابورس آغاز و در نهایت خرید سهام به‌طور رسمی از سوی خریداران انجام شد.

براساس هماهنگی‌های انجام‌شده قرار است 85 درصد از سهام باشگاه استقلال از سوی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و شرکت‌های تابعه آن شامل پتروشیمی بندر امام، پتروشیمی بوعلی سینا، پتروشیمی شهید تندگویان، پتروشیمی پارس و شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس امروز خریداری شد و همین مقدار از سهام باشگاه پرسپولیس نیز توسط بانک‌های شهر (30 درصد)، ملت (20 درصد)، تجارت (20 درصد)، صادرات (5 درصد)، رفاه (5 درصد) و اقتصاد نوین (5درصد) انتقال پیدا کند.

افزایش آگاهی و اطلاعات:   قهرمان لیگ برتر بسکتبال در بازی پنجم فینال مشخص می‌شود

قرار است پس از این مراحل اداری انتقال سهم از سوی سازمان خصوصی‌سازی انجام شود.

پیش از این نیز 10 درصد از سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به هواداران فروخته شده بود.

به گزارش بپزنپز، در حالی که سرخابی‌ها تا 5 اردیبهشت ماه برای بارگذاری مدارک در سامانه AFC مهلت دارند، با واگذاری رسمی 85 درصد از سهام سرخابی‌ها به خریداران جدید، مشکل مالکیت مشترک این دو باشگاه حل شد.

خصوصی‌سازی پرسپولیس و استقلال از سال‌ها پیش مدنظر مسئولان بود اما هر بار به علتی انجام نمی‌شد. کنفدراسیون فوتبال آسیا به فدراسیون فوتبال ایران هشدار داده بود که اگر مشکل مالکیت مشترک سرخابی‌ها حل نشود، آنها امسال از لیگ قهرمانان حذف خواهند شد؛ موضوعی که روند واگذاری دو باشگاه را سرعت بخشید و حالا دیگر وزارت ورزش و جوانان مالکیتی بر این دو باشگاه ندارد.

افزایش آگاهی و اطلاعات:   درگیری هواداران ترکیه و گرجستان + فیلم

ابتدا از سازمان تأمین اجتماعی به عنوان مالک پرسپولیس یاد می‌شد اما در نهایت هیئت واگذاری این موضوع را نپذیرفت. سپس بحث واگذاری دو باشگاه به بانک‌های غیردولتی مطرح شد هر چند از همان ابتدا از پتروشیمی خلیج فارس به عنوان مالک استقلال نام برده می‌شد.

برای واگذاری پرسپولیس نام چهار بانک به میان آمد ولی پس از بررسی‌های مختلف و برگزاری جلسات تعداد این بانک‌ها به 6 عدد افزایش یافت و استقلال نیز طبق پیش بینی‌های اولیه به پتروشیمی خلیج فارس رسید.

این دو باشگاه همواره از مشکلات مالی و مدیریتی رنج می‌بردند و اکنون که وارد فضای جدیدی شده‌اند باید دید چه سرنوشتی در انتظارشان خواهد بود. اینکه صاحبان جدید استقلال و پرسپولیس چه تصمیمی برای دو باشگاه می‌گیرند پرسشی است که گذر زمان پاسخ آن را مشخص خواهد کرد.

افزایش آگاهی و اطلاعات:   منچسترسیتی قهرمان لیگ برتر انگلیس شد + جدول نهایی

انتهای پیام/+

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *