امروز یکصد و نود و هفتمین روزی است که رژیم صهیونیستی از زمین و هوا مناطق مختلف نوار غزه را آماج حملات خونبار خود قرار داده که تاکنون ۳۴ هزار و ۱۲ شهید و ۷۶ هزار و ۸۳۳ زخمی برجای گذاشته است.

«محمد محمد المغیر» مدیر بخش تدارکات و تجهیزات سازمان دفاع مدنی در نوار غزه در گفتگو با خبرنگار فارس تازه‌ترین تحولات مربوط به وضعیت رسیدن کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه و امکانات فلسطینیان در سایه جنگ را تشریح کرده است.

به گفته المغیر ماموریت سازمان دفاع مدنی یا حفاظت شهری غزه محافظت از شهروندان در برابر حملات نظامی و بلایای طبیعی است و نیرو‌های این سازمان طی قریب به هفت ماهی که از جنگ غزه می‌گذرد، در ماموریت‌های مختلف توزیع کمک‌ها، آتش نشانی و آمداد و نجات جانفشانی‌های عظیمی از خود نشان دادند.

 المغیر دارای مدرک دکتری مهندسی عمران از دانشگاه الازهر مصر (۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶) با تخصص پشتیبانی از محیط زیست در فجایع جنگی، فوق لیسانس مهندسی عمران ز دانشگاه اسلامی غزه (۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲) و کارشناسی مهندسی عمران از دانشگاه فلسطین (۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰) است.
 
وی دارای بیش از هفتاد مقاله و پژوهش در زمینه مشکلات اقتصادی و زیست محیطی و … در فلسطین و همچنین مقالاتی درباره نقش ایران در اقتدار جبهه مقاومت و تحریم‌های ظالمانه غربی علیه تهران منتشر شده در مجلات و مراکز راهبردی اقتصادی و سیاسی است. المغیر همچنین عضو کمیته‌های متعدد در دولت غزه اعم از کمیته‌های شهرسازی، زیرساخت‌ها و تاسیسات، میادین گاز، امنیت و سلامت و … در نوار غزه بوده است.

 المغیر

مسئول بخش امداد سازمان دفاع مدنی غزه

این مسئول فلسطینی مدرس دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت بحران و بلایا در دانشگاه اسلامی و دانشکده فنی دانشگاه فلسطین است. 
منزل و خودروی وی در محله الزیتون شهر غزه در تاریخ ۱۱ اکتبر یعنی در پنجمین روز از تجاوز نظامی رژیم صهیونیستی به نوار غزه بمباران شده و از بین رفته است.
محمد المغیر صاحب دو فرزند دختر و پسر است که در مقطع ابتدایی تحصیل می‌کنند و با تجاوز نظامی رژیم صهیونیستی به شهر رفح در جنوب نوار غزه مهاجرت کردند.
المغیر به دلیل مشغله کاری خود از چهارشنبه گذشته تا روز جمعه در مقاطع مختلف و ساعتی که از مشغله کاری وی کم می‌شد به سوالات خبرنگار فارس صبورانه پاسخ داد. 
این مسئول فلسطینی بامداد روز پنجشنبه و جمعه شب خبر از حمله هوایی رژیم صهیونیستی به رفح داد و گفت با اعزام نیرو‌های دفاع مدنی به محل مورد حمله معلوم شد که اشغالگران یک محل اسکان آوارگان در نزدیکی مرز با مصر در رفح را در پنجشنبه بمباران کرده بود و پیکر‌های ۱۰ شهید غیرنظامی از زیر آوار بیرون کشیده شد و شامگاه جمعه نیز منزلی در غرب شهر رفح را بمباران کرد که به شهادت ۹ نفر و زخمی شدن چند نفر دیگر از جمله چند کودک منجر شد.

این مسئول دفاع مدنی غزه با ابراز نگرانی از تشدید وضعیت کمبود سوخت در نوار غزه از کشور‌ها و نهاد‌های بین المللی خواست برای رسیدن سوخت به خصوص به مراکز دفاع مدنی میانجیگری کنند.
وی همچنین ساخت اسکله در ساحل غزه را ضروری خواند و گفت که فلسطینیان اجازه دخالت رژیم صهیونیستی در کنترل اسکله ساحل غزه را نخواهند داد.

متن کامل این گفتگو در ادامه آمده است:
با توجه به اینکه شنیده می‌‍شود طی روز‌های گذشته محاصره سخت نوار غزه تا اندازه‌ای شکسته شده و کمک‌ها وارد شده است، وضعیت انسانی در چه سطحی است؟

المغیر: ما نمی‌توانیم بگوییم گرسنگی در نوار غزه رفع شده گرسنگی هنوز در شهر غزه و منطقه شمال نوار غزه ادامه دارد، اما تا اندازه کمی به نسبت ماه قبل کمتر شده است با وجود اینکه ورود کامیون کمک‌های بشردوستانه به دو منطقه غزه و شمال غزه تا حدی تسهیل شده و به طور میانگین روزانه ۱۳ تا ۱۵ کامیون به آنجا می‌رسد، اما کفاف نیاز‌های اساسی فلسطینیان صبور و مقاوم آنجا را که تعدادشان به ۶۰۰ هزار نفر می‌رسد، نمی‌دهد.

روزانه چه تعداد کامیون حامل کمک‌ها وارد غزه می‌شود؟
المغیر: آمار‌های ثابتی در این خصوص وجود ندارد برای مثال تعداد کامیون‌های ورودی چه کامیون‌های با محموله‌های تجاری و چه کمک‌های بشردوستانه که روز چهارشنبه وارد غزه شد به ۱۱۱ کامیون رسید که ۱۰۴ کامیون کمک‌های بشردوستانه و هفت کامیون هم محموله‌های تجاری ویژه بخش خصوصی بود.

افزایش آگاهی و اطلاعات:   نوروز و سنت‌های کم‌رنگ شده در کهن دیار طبرستان

روز پنجشنبه ۲۳۴ کامیون وارد نوار غزه شد که شامل ۲۲۶ کامیون حامل کمک‌ها و مابقی که هشت کامیون بود برای بخش خصوصی وارد شده بود.

بیش‌ترین تعداد کامیونی که درمدت اخیر وارد شده مربوط به آخرین روز از ماه مبارک رمضان بود که ۲۸۰ کامیون به نوار غزه رسید، اما همچنان صف کامیون‌هایی که در انتظار ورود به نوار غزه هستند کیلومتری است و به دلایل سیاسی و مرتبط با بازرسی که توسط نظامیان صهیونیست انجام می‌شود ورود کامیون‌ها روان و پشت سر هم نیست.

این میزان کمک‌ها برای رفع نیاز مردم غزه که در هفتمین ما تجاوز نظامی رژیم صهیونیستی و محاصره شدید این منطقه به سر می‌برند کافی نیست. ما در حال حاضر برای تامین نیاز‌های خیلی ضروری مردم هم به ورود روزانه ۶۰۰ کامیون حامل کمک‌ها و ۴۰۰ کامیون حامل محموله‌های تجاری نیازمندیم.

در حال حاضر کمک‌هایی که وارد می‌شود شامل دارو تجهیزات پزشکی، پتو، البسه، کفش، مواد شوینده و بهداشتی، خرما، آرد، بسته‌های مواد غذایی، چادر‌های اسکان، ماکارونی، عذس، برنج، پنیر و … است.
دولت غزه حقوق پرداخت کرده، اما چیزی برای خریدن وارد نمی‌شود.

دولت غزه حقوق پرداخت کرده اما چیزی برای خریدن وارد نمی‌شود

وضعیت پولی مردم غزه چگونه است؟ خرید و فروش انجام می‌شود؟
المغیر: در خصوص پول نقد باید گفت پیدا کردن پول نقد در نوار غزه بسیار دشوار شده است. اسرائیل هم که اجازه ورود شکل (پول صهیونیست‌ها) به غزه را نمی‌دهد. تنها چند خودپرداز در استان رفح و استان مرکزی نوار غزه فعال است، اما در دیگر استان‌ها به دلیل عملیات‌های نظامی رژیم صهیونیستی در آنجا خبری از هیچ خودپردازی نیست، افزون بر اینکه نظامیان رژیم صهیونیستی در طول مدت جنگ ۲۹ میلیون شکل (۸ میلیون دلار) را در حمله به بانک‌های غزه به سرقت بردند که به بانک مرکزی این رژیم منتقل شده است.

خرید و فروش در غزه جریان دارد، اما در اندازه‌ای بسیار محدود و در شرایط بسیار دشوار، چون پول نقد به سختی یافت می‌شود. برخی کالا‌ها در غزه وجود دارد برخی هم اصلا وجود ندارد برای مثال برنج در شهر غزه و شمال غزه اصلا یافت نمی‌شود.

قیمت اجناس در نوار غزه بسیار بالا رفته است. یک کیسه آرد با وزن ۲۵ کیلوگرم در جنوب نوار غزه ۱۳ دلار و در شمال به ۲۵ دلار فروخته می‌شود.

دلیل اینکه رژیم صهیونیستی به مردم غزه گرسنگی می‌دهد این است که آنها را برای کوچ اجباری از شمال به جنوب غزه تحت فشار قرار دهد یا چیزی از محبوبیت گروه‌های مقاومت را نزد آنها کم کند که در آن ناکام بوده و این جنگ با مقاومت مردم ما در نوار غزه شکست خورده است.

مردم غزه پس اندازی برای امرار معاش دارند؟
المغیر: پس انداز مردم غزه یا همان ماه اول جنگ تمام شده و یا در طول جنگ هر چقدر هم بوده تمام شده است خیلی از سرمایه و دارایی مردم هم در حملات هوایی رژیم صهیونیستی به خانه‌ها و مغازه‌ها و ساختمان‌ها از بین رفته است. نیرو‌های دفاع مدنی ما در حین بیرون آوردن پیکر شهدا برخی از اموال مردم را هم خارج می‌کنند بخش زیادی هم در آتش حملات اسرائیل سوخته است. باید گفت بیش از ۹۰ درصد مردم غزه منبع امرار معاش خود را از دست داده اند؛ از همین رو اگر سرمایه‌ای اعم از طلا و چیز دارای ارزشی هم داشته اند در این مدت بسیار ارزان برای تامین معاش خود فروخته اند به خصوص که حقوق و دستمزد‌ها هم در این مدت جنگ خیلی کم شده است.

مردم غزه در این مدت حقوق دریافت کرده اند؟
المغیر: بله مردم غزه سه تا چهار بار از ابتدای جنگ تاکنون از دولت غزه حقوق دریافت کرده‌اند که متوسط آن برای هر خانواده اعم از کارگر و کارمند ۲۰۰ دلار بوده است و به شکل نقدی دریافت می‌کردند، اما چون چیزی برای خریدن وجود ندارد مردم در گرسنگی هستند دولت غزه ضمنا حقوق نیرو‌های دفاع مدنی و کادر بیمارستان را که مشغول امدادرسانی هستند منظم‌تر پرداخت کرده است.

افزایش آگاهی و اطلاعات:   مولفه‌های انتخاب اصلح از دیدگاه امیر مومنان علی(ع) در نهج البلاغه

کمک‌ها از چه کشور‌هایی به شما رسیده است؟
المغیر: در مورد اینکه کمک‌هایی که به نوار غزه می‌رسد مربوط به کدام کشورهاست فلسطینیان غزه چیزی نمی‌دانند. این قضیه به طرف مصری مربوط می‌شود، زیرا کمک‌ها از طریق گذرگاه رفح در مرز با مصر وارد می‌شود و آنها مطلع هستند. جزئیاتی به دست ما در این خصوص نمی‌رسد، اما هر کشوری که به ملت فلسطین کمک کند گوشه‌ای از درد و رنج برادر مسلمان خود را کم کرده است.

اولین نانوایی پس از ۵ ماه در شمال غزه افتتاح شد
ایران نیز کشور حامی ملت فلسطین است و در زمینه‌های بشردوستانه همواره پشتیبان ما بوده است. ایرانی‌ها برنامه‌های متعددی در تقویت مقاومت خانواده‌های شهید و زخمی غزه دارد و کمک‌های خیریه ایرانیان از طریق انجمن انصار به دست نیازمندان غزه می‌رسد.
 
وضعیت نان در نوار غزه چگونه است؟
بخشی از نان مردم غزه در نانوایی‌های غزه پخت می‌شود برخی به شکل کمک‌های بشردوستانه وارد می‌شود و بخشی هم توسط خود مردم در خانه‌ها یا مراکز اسکان آوارگان پخت می‌شود همین قضیه درباره غذای مردم هم صدق می‌کند.

در شهر رفح نانوایی‌ها توسط برخی نهاد‌های بین المللی تامین مالی می‌شود و به پخت نان مشغولند که البته باز کفاف نیاز مردم را نمی‌دهد در شمال نوار غزه هم که در همان ماه ابتدایی جنگ همه نانوایی‌ها در حملات اسرائیل تخریب شده بودند از پنج روز پیش یک نانوایی برای مردم شمال غزه راه اندازی شده که از سوی برنامه جهانی غذا تامین مالی شده است،، زیرا از پنج ماه پیش رژیم صهیونیستی همه نانوایی‌های شمال غزه را ویران کرد.

آیا هنوز غزه در بی برقی به سر می‌برد؟
المغیر: بله هیچ برقی در نوار غزه جز برای بیمارستان‌ها وجود ندارد که آن هم از طریق توربین‌های ویژه بیمارستان‌ها تامین می‌شود که هر بار با تمام شدن سوخت جان بیماران و مجروحین در خطر است. ما در روز تلفن‌های همراه خود را هم با انرژی خورشیدی یا مکان‌های خاصی که در آن توربین‌هایی هستند شارژ می‌کنیم.

ساخت اسکله دستاورد مقاومت است

ساخت اسکله به کجا رسید؟
المغیر: اسکله در حال ساخت است، اما چالش‌هایی وجود دارد. اتحادیه پیمانکاران خواهان عدم تعامل با رژیم اشغالگر است، اما شرکت‌های پیمانکاری که در این زمینه کار می‌کنند، تهدید شدند. هدف از ساخت اسکله نخست کمک‌رسانی به شمال غزه، دوم استفاده اقتصادی از منابع گازی، سوم تحقق خواسته مقاومت در ایجاد مسیر دریایی به غزه است چیزی که از زمان پیروزی در نبرد سیف القدس در ۲۰۲۱ بر سر آن توافق شده بود.

آمریکا و اسرائیل برای اینکه اسکله به عنوان یکی از دستاورد‌های مقاومت در نبرد جاری غزه قلمداد نشود قبل از پایان جنگ آن را کلید زدند تا در ظاهر برای کمک‌رسانی به مردم، اما در واقع تحقق یکی از خواسته‌های ملت فلسطین است و البته چهارمین هدف ساخت اسکله می‌تواند تسهیل در مهاجرت شهروندان فلسطینی باشد.

در حال حاضر چند بیمارستان در نوار غزه فعال است؟
المغیر: ۳۵ بیمارستان در نوار غزه از مدار خدمات رسانی خارج شده است، زیرا در حملات زمینی و هوایی رژیم صهیونیستی تخریب شده است حتی بخش خصوصی بهداشت و درمان نیز کاملا فروپاشیده است که بر اقتصاد این بخش نیز تاثیرگذاشته است. در حال حاضر تنها چهار بیمارستان در نوار غزه فعال است که شامل بیمارستان النجار، بیمارستان اروپایی، بیمارستان شهدای الاقصی و بیمارستان هلال احمر امارات ویژه زایمان است.

وضعیت آب در غزه چگونه است؟
المغیر: شهروندان از بیماری‌ها، اپیدمی‌ها، کم‌آبی و آلودگی آب و خاک با بقایای سلاح‌های مورد استفاده رژیم اشغالگر رنج می‌برند که باعث شیوع بیماری‌ها و افزایش تعداد مبتلایان به سرطان می‌شود. آب نوار غزه به طور کلی از سال ۲۰۲۰ برای آشامیدن مناسب نیست و نیاز به تصفیه دارد، آب معدنی هم وارد نوار غزه می‌شود، اما بسیار محدود است. رژیم اشغالگر بیشتر یعنی ۹۰ درصد شبکه‌های زیرساختی آب و فاضلاب را در استان‌های نوار غزه به استثنای شهر رفح تخریب کرده است در رفح هم زیرساخت‌ها برای ارائه خدمات به نهایتا یک میلیون شهروند طراحی شده بود در حالی که اکنون ۳ برابر شده و همین باعث شده که فاضلاب به خیابان‌ها نشت کند و دسترسی به آب را برای شهروندان دشوار کند، میانگین آبی هم که توسط مقامات محلی به رفح می‌رسد هر ۱۰ روز یک بار به اندازه ۴ ساعت است.

افزایش آگاهی و اطلاعات:   کاندیداهای ریاست جمهوری درباره اقتصاد و معیشت چه گفتند؟

کشور‌های عربی برای تحریم اسرائیل از آمریکا می‌ترسند
مابقی آب چاه‌هاست که در مناطق مختلف غزه استفاده می‌شود که به دلیل اینکه با آب دریا در تماس است شور و غیرمناسب است. به طور کلی تخریب ۱۰۰ درصدی زیرساخت‌ها در شمال نوار غزه و خان یونس در جنوب بر اوضاع انسانی تاثیر وخیمی داشته است.

نظر شما درباره توصیه رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران به تحریم اقتصادی رژیم صهیونیستی از سوی کشور‌های اسلامی چیست؟
المغیر: تحریم اقتصادی رژیم صهیونیستی وظیفه کشور‌های اسلامی است، اما در خصوص این قضیه باید گفت کشور‌های عربی و اسلامی تحت فشار‌های بی المللی و روابط بین کشور‌ها و سیاست‌های آنها در سرسپردگی به قدرت‌های بزرگ قرار دارد از همین رو هیچ کدام جرات نمی‌کنند که رژیم صهیونیستی را تحریم اقتصادی کنند، زیرا از آمریکا هراس دارند از همین رو آمریکا موتور محرکه شرارت در خاورمیانه است و همه کشورهای، چون سیاست آمریکا را دنبال می‌کنند استقلال در تصمیم گیری ندارند.

حتی بانک جهانی نیز در اعمال سلطه بر کشور‌های عربی تاثیرگذار است و با پیروی از سیاست‌های غربی کشور‌های عربی و اسلامی را غرق در وام‌هایی کرده که اقتصاد داخلی آنها را نابود کرده است.

از وضعیت نیرو‌های دفاع مدنی در سایه جنگ برای ما بگویید؟
المغیر: تاکنون ۶۷ نفر از نیرو‌های دفاع مدنی در حین ماموریت خود به شهادت رسیدند و بیش از ۲۵۰ نفر آنها زخمی شدند که برخی به دلیل معلولیت شدید قادر به بازگشت به سر کار خود نشده و برخی خوشبختانه به سرکارشان بازگشتند.

کمبود سوخت و امکانات دفاع مدنی بحرانی است
تاکنون بیش از ۱۵ خودروی نیرو‌های دفاع مدنی اعم از خودرو‌های آتش نشانی و خودرو‌های امداد و نجات و مداخله سریع در حملات رژیم صهیونیستی تخریب شدند و هفت مرکز دفاع مدنی در استان‌ها غزه و شمال غزه هدف حملات رژیم صهیونیستی قرار گرفته وتخریب شدند یک مرکز هم در استان خان یونس در جنوب نوار غزه و یک مرکز در استان رفح و و دو مرکز در استان مرزکی نوار غزه هم بر خلاف قوانین بین المللی هدف حملات اسرائیل قرار گرفته و تخریب شدند ارتش رژیم صهیونیستی کادر دفاع مدنی غزه را به طور مستقیم یا غیرمستقیم در مناطق مختلف هدف گرفته و به شهادت رسانده است.

همکاران ما هم اکنون در وضعیتی از فشار عصبی و روانی ناشی از جنگ هستند که بر عملکرد آنها در حین ماموریت تاثیر می‌گذارد خیلی از آنها مدت‌های طولانی شیفت دارند و کارشان را لحظه‌ای ترک نکردند. کار امداد و نجات با توجه به کمبود امکانات بسیار دشوار است ما از صلیب سرخ و سازمان ملل می‌خواهیم که هر چه سریع‌تر سوخت و تجهیزات مناسب برای امداد و نجات شهروندان در اختیار ما قرار بدهند، زیرا تعداد قابل توجهی از شهروندانی که خانه هایشان در حملات اسرائیل بمباران می‌شود به دلیل کمبود امکانات زیر آوار جانشان را از دست می‌دهند و سوخت را فقط از بازار سیاه می‌گیریم.

خودرو‌ها و امکانات امداد و نجات ما قدیمی و فرسوده است ما بار‌ها از کشور‌های مختلف و نهاد‌های بین المللی خواسته ایم به یاری ما شتافته و برای رسیدن سوخت و خودرو‌های آتش نشانی و امدادی جدید واسطه شوند، اما هیچ جوابی دریافت نکردیم.

منبع: فارس

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *