از ۲۳ فروردین ماه به مدت ۳۰ روز، ماه هشتم رومی یعنی ماه نیسان است. روایات بسیاری نقل شده که بارانی که در این ماه نازل می‌شود، چنانچه آداب و دعا‌های آن به درستی خوانده شود برای فردی که آن را می‌آشامد، مزاج و طبع فصل بهار را به فرد منتقل کرده و آثار شفابخش روحی و جسمی برای او به ارمغان می‌آورد.

خواص آب نیسان

در خصوص خواص آب نیسان روایات بسیاری آمده است، اما معروف‌ترین آن روایتی است که از رسول خدا (ص) که به نقل از جبرئیل عنوان می‌دارند: نوشیدن آب نیسان درد‌های بدن را از بین برده و درد را از رگ‌ها و استخوان‌ها و همه‌ی اعضای بدن خارج می‌کند. کسانی که آرزوی داشتن فرزند را دارند صاحب فرزند می‌کند. اگر زنی بخواهد فرزند پسر و یا دختر داشته باشد و این آب را بیاشامد، به مقصود خود می‌رسد؛ و این همان وعده‌ای است که درآیه ۴۹ سوره شوری به آن بشارت داده شده است: «یهَبُ لِمَنْ یشاءُ إِناثاً وَ یهَبُ لِمَنْ یشاءُ الذُّکورَ أَوْ یزَوِّجُهُمْ ذُکراناً وَ إِناثاً وَ یجْعَلُ مَنْ یشاءُ عَقِیماً» تنها خدا راست ملک آسمان‌ها و زمین، هر چه بخواهد می‌آفریند، به هر که خواهد فرزندان اناث (دختر) و به هر که خواهد فرزندان ذکور (پسر) عطا می‌کند.

افزایش آگاهی و اطلاعات:   توهم پشتوانه مردمی منافقین را به مهلکه مرصاد کشاند

طبق این روایت نوشیدن این آب سر درد را برطرف کرده، بیخ دندان را محکم، دهان را خوش‌بو و درد شکم و کمر را تسکین می‌دهد و چکاندن آن در چشم درد چشم را شفا می‌هد. این آب انگل و قولنج را از بین برده و از بیماری‌هایی مانند بواسیر و خارش بدن، آبله، دیوانگی، خوره، پیسی، خون دماغ شدن، برگشت غذای هضم نشده به بدن، کوری، گنگی، لکنت زبان، لال شدن، زمین‏گیر شدن و آب سیاه چشم در امان است.

نوشیدن این آب دارای اثرات روحی و اخلاقی بسیاری است همچون؛ به دل و قلب آرامش می‌بخشد، حکمت را به زبان جاری می‏سازد، دل را از فهم و دانش پر کرده و هزاران مغفرت و رحمت را شامل حالش می‌کند، غش، خیانت، غیبت، حسد، ظلم، تکبر، بخل، حرص، خشم، دشمنی، سخن‌چینی و فسادکردن در میان مردم را از دل او بیرون می‏کند و دردی که موجب خوردن روزه و کاستی نمازش گردد به او نرسد.

آداب آب نیسان

طبق روایات برای بهره‌مندی از خواص آب نیسان باید آن را در ظرف پاکی جمع کرده و هر کدام از سوره‌های؛ حمد، آیه الکرسی، کافرون، اعلی، فلق، ناس و سوره توحید و ذکرهای؛ لا اله الاّ اللّه، اللّه اکبر، اللّهم صلّ علی محمّد و آل محمّد، سبحان اللّه و الحمد للّه و لا اله الاّ اللّه و اللّه اکبر را هفتاد مرتبه بر آن خوانده و سپس آن آب را هفت شبانه روز در دو نوبت صبح زود و وقت غروب به نیت شفا و برآورده شدن حاجت می‌نوشند.

افزایش آگاهی و اطلاعات:   سند سِری ارتش درباره آغاز جنگ تحمیلی

 از علاّمه مجلسی نقل شده است که بهتر است این سوره‌ها و اذکار به صورت دسته جمعی خوانده شود، هر یک از افراد، مجموع آن سوره‌ها و اذکار را هفتاد مرتبه بخوانند یا میان خود تقسیم کنند.

مستندات آب نیسان

روایات بسیاری در خصوص باران نیسان نقل شده است، اما هیچ یک از سندیت استواری برخوردار نیست و به شکل مبالغه‌‎آمیزی بر شفابخشی آن تاکید کرده است و چنانچه بخواهیم با عقل سلیم بدان نگاه کنیم با واقعیت‌های علمی و پزشکی تعارض دارد. اما با توجه به تاکید قرآن به شفا بخشی آب باران در آیات مختلف عمل به آن ضرری نداشته و می‌توان آن را شفابخش دانست بدان شکل که اگر با باور درونی و اعتقاد راسخ اعمال آن را انجام دهید، در صورت صلاحدید خداوند، بیماری‌ها بهبود یافته وآثار مثبتی بر فرد نمایان می‌شود.

افزایش آگاهی و اطلاعات:   نامه شیر صحرا به صدام و اسارت فرمانده بعثی

همانطور که در آیه ۱۱ سوره انفال خداوند می‌فرمایند:

 «إِذْ یغَشِّیکمُ النُّعاسَ أَمَنَةً مِنْهُ وَ ینَزِّلُ‏ عَلَیکمْ‏ مِنَ‏ السَّماءِ ماءً لِیطَهِّرَکمْ بِهِ وَ یذْهِبَ عَنْکمْ رِجْزَ الشَّیطانِ وَ لِیرْبِطَ عَلی‏ قُلُوبِکمْ وَ یثَبِّتَ بِهِ الْأَقْدامَ»

بیاد آرید هنگامی که خواب راحت را بر شما فرو پوشاند برای اینکه از جانب او ایمنی یابید و از آسمان آبی می‌فرستاد که شما را به آن آب پاک گرداند و وسوسه و کید شیطان را از شما دور سازد و دل‌های شما را محکم و استوار گرداند و گام‌های شما را استوار بدارد.

منبع: ایرنا

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *