به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری بپزنپز، رأی‌گیری در شورای امنیت بر سر عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل بامداد امروز به وقت تهران در نیویورک انجام شد و آمریکا به عنوان اصلی‌ترین حامی رژیم صهیونیستی، این قعطنامه را وتو کرد.

در این رأی‌گیری که صحنه انزوای آمریکا در شورای امنیت بود، تنها آمریکا رأی منفی داد و انگلیس و سوئیس رأی ممتنع دادند. 12 عضو دیگر نیز رأی مثبت دادند.

«اسرائیل کاتس» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی نیز با ابراز خوشحالی، از آمریکا بابت این رأی قدردانی کرد و مدعی شد: «پیشنهاد شناسایی کشور فلسطینی پس از گذشت شش ماه از حمله اکتبر، پاداش به تروریسم است».

در مقابل اما «مایکل مارتین» وزیر خارجه جمهوری ایرلند گفت که از وتوی آمریکا احساس «نا امیدی» می‌کند و «اکنون زمانی است که سازمان ملل باید جایگاه درست خود را در میان کشورهای جهان به دست آورد».

افزایش آگاهی و اطلاعات:   عملیات مقاومت عراق علیه پایگاه جاسوسی اسرائیل درجولان اشغالی

«واسیلی نبنزیا» نماینده روسیه در سازمان ملل اما واکنش شدیدی داشت، او در اظهار نظری گفت: «شرم بر آمریکا بابت چالش با اراده بین المللی، چرا که این کشور و اسرائیل در حال برهم زدن روند تاریخ هستند».

«احمد عطاف» نماینده الجزائر نیز وتوی آمریکا را «ننگی بر پیشانی سازمان ملل تا ابد» توصیف کرد.

فلسطین از سال 2012 به عنوان ناظر در سازمان ملل عضویت دارد. تشکیلات خودگردان 11 روز پیش در نامه‌ای به شورای امنیت درخواست عضویت دائم فلسطین در این سازمان را بار دیگر مطرح کرد.

«ونسا فریزر» سفیر و نماینده مالت در سازمان ملل که در ماه جاری میلادی (آوریل) کشورش ریاست دوره‌ای شورای امنیت را بر عهده گرفته است، هفته گذشته گفته بود که اکثر اعضا با عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل موافق هستند. 

افزایش آگاهی و اطلاعات:   لیگ دسته اول فوتبال| پیروزی مس در ایستگاه بیستم

او گفت: بسیاری از کشور‌ها این واقعیت را بیان کردند که فلسطین تمام معیار‌ها را طبق کنوانسیون مونته ویدئو و همچنین ماده چهار منشور که مورد نیاز است، دارد.

انتهای پیام

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *