آرامش به بازار ارز رسید؛ سکه کاهشی شد و شاخص بورس قد کشید!

به گزارش بپزنپز اقتصادی؛ نگاهی به عملکرد بازار‌های ارز، طلا، سکه و سرمایه، نشان می‌دهد در شرایطی که در نخستین ماه از سال جدید، حال و هوای سوددهی در سمت طلا و سکه بود و شاخص بورس تنها با بازدهی اندک همراه شده بود، حال در شروع هفته و اردیبهشت ماه، بازدهی بازار‌های ارز و سکه و طلا نزولی شده است.  

فعالان این بازار‌ها تاکید دارند که تحولات سیاسی و بین المللی در روزهای اخیر به گونه ای بود که شاهد کاهش نسبی تنش‌های سیاسی و منطقه‌ای نسبت به هفته های قبل هستیم و در نتیجه با کاهش ریسک خرید و فروش در بازارها، شاهد خروج تقاضا‌های هیجانی از بازار ارز و طلا هستیم. به گونه‌ای که نرخ دلار بازار آزاد که در روز‌های اخیر تا مرز ۷۰ هزار تومان نیز رشد کرده بود، امروز کمتر از ۶۵ هزار تومان و در میانه کانال ۶۴ هزار تومان معامله شده است. هرچند بهای دلار در مرکز مبادله در سطح ۴۳۵۶۵ تومان قرار دارد.

افزایش آگاهی و اطلاعات:   با فاز دوم تعرفه گذاری پلکانی موثر پرمصرف‌ها، مصارف لاکچری و غیرضرور مشمول یارانه نمی‌شوند

از سوی دیگر، با توجه به افت معنادار نرخ دلار در بازار آزاد و کاهش رفتار‌های هیجانی در بازارهای مالی، بهای طلا و سکه نیز در بازار تهران روند نزولی را تجربه کرده است. به گونه‌ای که در پایان دادوستد‌های امروز بازار، بهای هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید (سکه امامی) با افت یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی نسبت به پایان هفته قبل به رقم ۴۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسیده است. این در حالی است که در هفته‌های اخیر قیمت سکه امامی تا ۴۶ میلیون تومان نیز جهش کرده بود.

همچنین هر قطعه سکه تمام طرح قدیم امروز ۴۰ میلیون تومان ارزش گذاری شد که نشان از افت نرخ یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی دارد. از سوی دیگر، بهای نیم سکه و ربع سکه نیز در اولین روز هفته با کاهش ۸۰۰ هزار تومانی به ترتیب ۲۵٫۵۰۰٫۰۰۰ و ۱۵٫۵۰۰٫۰۰۰ بوده است و هر سکه یک گرمی نیز امروز ۷ میلیون تومان قیمت گذاری شد.

افزایش آگاهی و اطلاعات:   مبارزه علیه سن گندم به پایان رسید-مجله بپز نپز

آرامش به بازار ارز رسید؛ سکه کاهشی شد و شاخص بورس قد کشید!

این در حالی است که بهای انواع طلا نیز در بازار تهران روند کاهشی داشت؛ به گونه‌ای که هر گرم طلای ۱۸ عیار امروز ۳٫۶۷۵٫۴۰۰ تومان بود که نسبت آخرین نرخ هفته قبل، حدود ۱۳۵ هزار تومان ارزان‌تر شده است. همچنین هر مثقال طلای آبشده در بازار که در هفته‌های اخیر به بالای ۱۶ میلیون تومان رسیده بود، امروز ۱۵٫۹۲۱٫۰۰۰ ارزش گذاری و دادوستد شد.

روند نزولی بهای طلا و سکه در شرایطی است که قرار است فردا نوزدهمین جلسه حراج شمش طلای استاندارد برگزار می‌شود. به گونه‌ای که وجه الضمان برای متقاضیان خرید شمش‌های حراجی در مرکز مبادله، مبلغ ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال (۳،۵۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال) به ازای هر قطعه شمش طلای استاندارد است.

شاخص بورس قد کشید!

شاخص کل بورس تهران که در فروردین ماه بازدهی ۰.۶ درصدی را به ثبت رسانده بود و در قعر جدول نسبت به سایر بازار‌های نظیر ارز و سکه قرار داشت، امروز در پایان معاملات با ۷۷ هزار و ۶۴۳ واحد افزایش در ارتفاع ۲ میلیون و ۲۸۵ هزار و ۸۵۷ واحدی قرار گرفت. امروز نزدیک به ۱۲ میلیارد و ۱۴۸ میلیون سهم و اوراق مالی را به ارزش ۷۶ هزار میلیارد ریال با انجام ۳۹۳ هزار معامله دادوستد شد و نماد‌های فملی، فولاد، شپنا، فارس، شستا، شبندر و وبملت بیشترین اثر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند. همچنین شاخص فرابورس ایران در معاملات امروز با ۵۹۱ واحد رشد، به ۲۵ هزار و ۲۰۷ واحد رسید.

افزایش آگاهی و اطلاعات:   قیمت دلار و یورو در مرکز مبادله ایران؛ پنجشنبه ۳ اسفند

آرامش نسبی به بازار ارز رسید؛ سکه کاهشی شد و شاخص بورس قد کشید!

سهام:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *